naftalindergisi@gmail.com

Söğüt Ağacı – Mecid Mecidi

Ana karakter küçük yaşta görme yetisini kaybeden kırk yaşlarında bir profesör. Kör olmasına rağmen kendisiyle, dünyayla ve Tanrıyla barışık olduğunu görüyoruz. Paris’e gözündeki tümörü kontrol ettirmek için gittiğinde görme ihtimali olduğunu öğreniyor ve tahmin edebileceğimiz gibi bu gelişmeden çok mutluluk duyuyor. Ancak sonrasında görüyoruz ki yaşama dair arzular, eksikliğini çektiklerimiz; hayatımızı iyi bir yöne doğru sürüklemeyebilir.

Yusuf, gözleri açılıp İran’a geri döndüğünde havaalanında onu karşılayan kalabalıkta yüz güzelliğiyle Peri dikkatini çekiyor ve ona hislerini açıklamaya yelteniyor. Peri’nin aksine eşi Rüya’nın yüz güzelliğini beğenmiyor, daha sonra da, artık sana ihtiyacım yok bana acıma, derken ifade ettiği hayatını muhtaç bir şekilde idame ettirmenin içinde oluşturduğu nefreti ortaya çıkarıyor.

Körken sahip olduğu evi, bahçesi, ailesini cennet hayatı olarak nitelendirirken gözleri görmeye başladıktan sonra kör olduğu zamanı buna yaşamak denmez diyerek eleştiriyor.

Okumaya yazmaya çokça vakit ayıran biri olduğunu gördüğümüz için mesleğini sevdiği kanısına varıyoruz ancak göz ameliyatından sonra okula devam etmek istemediğini söylüyor ve bizi şaşırtıyor. Belki de ona çizilen küçük bir alanda yapabileceği en iyi şey buydu. Sınırlı seçenekler arasında iyi bir konumda olmak memnuniyetini destekliyordu. Hak ettiğini düşündüğü hayatı yaşama zamanı geldiğinde ise hiçbir şeyden memnun olmadı. Nedir hak edilen hayat? İnsanların hayatı yaşama biçimi bakımından hak ediyor ya da hak etmiyor olduğunu belirleyen şey nedir? Gözünün görmemesi gibi diğerlerinden farklı kılan özellikleri mi?

Fiziki görmenin ötesinde sahip olduğumuz güzellikleri fark ederek onlara şükretmenin insanın yolunu aydınlatacağını bizlere gösteriyor Mecid Mecidi.

Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, söğüt ağacının dalı bile hurma verir.” – Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

 

Zehra İrem Yıldız

zehrairemyildiz@yahoo.com

Benzer Yazılar

Araç çubuğuna atla