maakkus24@hotmail.com

Sen Nelere Kadirsin Eyyy Hamaset!

Türkiye’de ne yapılacak olsa olay hemen kutuplaşmaya döner. Asla olayın ne olduğu tartışılmaz, tartışılmasına fırsat bile olmaz. Çünkü kimse birbirine güvenmediği gibi kendine de, kendi fikrine de güvenmez. Herkes birbirini ülkeyi satmakla, dış güçlerle işbirliği içinde olmakla suçlar. Olayın ne olduğu kimsenin umurunda mı değil yoksa herkes aynı şey için çalışıyor da biz mi bilmiyoruz?

Yıllardan beri değişmeyen bir geleneğe dönüşmüş bu durumun son yıllara has olmadığını söylemek mümkün. İlk Boğaziçi Köprüsü yapılırken olaylar tartışılmamış, topluma yeterince anlatılmamış, belki de anlatma ihtiyacı dahi hissedilmemiş. Bir taraf sadece bu köprü gereksiz, ülkeye ihanet, boş ve zararlı yatırım derken diğer taraf da sadece yararlı, buna karşı çıkmak vatana ihanet vs. diliyle projenin gerekliliğini anlatmaya çalışmış.

2017’de bir referandum yaptık ve ülkenin hükümet sisteminde köklü bir değişiklik yapılmasına milletçe karar verdik. Peki sokağa çıkıp sorsaydık karşı çıkan neden karşı çıktığını, destekleyen neden desteklediğini bilir miydi? O dönemki Billboardları hatırlıyorum da, referandumdaki maddeler haricinde neredeyse onlarca farklı afiş vardı. Tarafların argümanları birbirinden o kadar uzak ve konudan o kadar alakasızdı ki. Maalesef hamasi bir tutumla kitleleri manipüle etmek siyasilerimiz için çok daha kolay oluyor sanırım. Ve onlar da bu yolu tercih ediyorlar. Her geçen gün yeni hamaset cümleleri buluyor ve aslında aynı söylemleri ısıtıp ısıtıp tekrar gündeme getiriyorlar.

 

Doğal olarak bunun sonucunda ülkede sürekli gündem değişse de söylemler aynı kalıyor, gündem unutuluyor söylemler hatırlanıyor. Bu ülkede 4+4+4 sistemi kabul edilirken ölümüne savunanlar ve ölümüne karşı çıkanlar vardı. Şimdi ne düşünüyorlar bilmiyorum? Ya da düşünüyorlar mı bu konuyu? Hatırlıyorlar mı? Sanmıyorum. Bu ülkede 2010 yılında bir referandum yapıldı, şimdi sorsak “FETÖ yaptı, darbenin önünü açtı” diyecek kişileri o gün baksanız Evet tarafını desteklemeyenleri darbecilikle suçlarken bulabilirdiniz.

Son zamanlarda da Kanal İstanbul, Yerli Araba, Libya Tezkeresi vs. konular gündeme geldi ve olay yine aynı boyutta ilerliyor maalesef.

Türkiye’de bir şey yapılacağı zaman ortaya 7 tip insan çıkar

1. Bilmediği için merak edip soranlar
2. Bildiği halde manipüle etmek, kötülemek, akıl bulandırmak için soranlar
3. Bilmeyip, söylenen yalanları doğru sanıp bunları şaşmaz doğrularmış gibi savunanlar
4. Bilip derdini anlatmaya çalışanlar
5. Bilip gördüğü yanlışı eleştiren ama doğru yönleri de takdir edenler
6.Bilenlerden duyup daha önce bilmeyenleri küçümseyip soran herkesi hain ilan edenler.
7. Bildiği halde ihanet içinde olduğundan ötürü karalamaya çalışanlar

Kısacası diyorum ki, sen nelere kadirsin eyyy hamaset, kimse olayın aslını astarını konuşmuyor ama herkes ya bir şeyin yılmaz savunucusu ya da en azılı düşmanı kesiliyor. Sonuçta işler bir şekilde yürüyor ama milletin istediği mi oluyor yoksa birileri istediklerini milletin istemesi için kitleleri mobilize mi ediyor bilemiyorum.

Benzer Yazılar

Araç çubuğuna atla