fathyildiz@gmail.com

RTÜK: Düzeltme Mekanizması

Son zamanlarda gündemi meşgul eden temel konulardan bir tanesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun internet üzerinden yapılan yayınların (dizi, belgesel, spor gibi programları belirli bir ücret karşılığında sunan platformları) denetlenmesi konusudur. Bu internet üzerinden radyo ve televizyon yayınının yapılmasıyla ilgili tartışmalar 2018’in Mart’ında Meclis’te kabul edilen torba kanun ile gündeme gelmiş ve geçtiğimiz hafta itibariyle “Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu hakkında yönetmelik” şeklinde resmi gazetede yayınlanmıştı. Burada nelerin denetlenip denetlenmeyeceği henüz müphemdir. Önümüzdeki günlerde yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulamanın nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bu son hareketlilik dışında aslında RTÜK’ün genel uygulamaları ne kadar sağlıklı? Ya da bir programın bazı sahnelerinin sansürlenmesi karşısında insanların vermiş oldukları olumlu ya da olumsuz tepkiler nasıldır?

Benim kişisel kanaatim RTÜK tarafından program başlamadan önce ekranda verilen ve program başladıktan sonra ekranın üst tarafına konulan programın mahiyeti hakkındaki semboller izleyicinin yol işaretleri olmaktadır. Aslında buradaki temel sorun; izleyicinin semboller aracılığıyla fikir sahibi olup karşısına neyin çıkıp çıkmayacağını bildiği halde, kurul tarafından bir dizideki/ filmdeki pornografi içeren sahnelerin ya da cinayet sahnelerinin sansürlenmesiyle ve küfürlerin biplenmesiyle izleyicilerin iradeleri göz ardı edilmektedir. Çünkü RTÜK’ün çok yerinde bir uygulaması olan program hakkında zaten genel bilgileri verilmesiyle insanlar karşılarına neyin geleceğinden haberdar olurlar ve isterlerse izlerler ya da izlemezler.

Konumuzun özüne dönecek olursak, insanların özgürlüklerinin tavan yaptığı ortam olan internet/sanal alemde RTÜK’ün yukarıda belirttiğim alan doğrultusunda denetleme hakkı olsun ya da olmasın, bu sanal alemde her şeyin paralelinde bir çözüm yolu bulunmaktadır. Bu çıkan yönetmelikle ile birlikte kurulun denetleme imkanına sahip olmasıyla, bir ücret karşılığında aldığı internet platformu hizmetten maksimum seviyede yararlanma beklentisinde olan insanların kızgınlıkları anlaşılmaktadır. Çünkü çoğu insan senaristin kaleminden çıktığı ve yönetmenin kamerasına çektiği gibi doğal bir şekilde hiçbir müdahale ya da kesinti olmadan veya herhangi bir sosyal sorumluluk hissiyatı gütmeden filmleri/ dizileri izlemek için bu internet üzerinden yayın yapan başta Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi tv paketlerini satın alıyorlar.

En nihayetinde RTÜK, sosyal sorumluluk adına program hakkında bilgilendirici semboller konulması yönünden güzel bir yöntem izlerken, programların denetlenip ayıklanması konusunda insanların iradelerini göz ardı etmektedir. Çünkü seçim yapmak insanoğlunun en kadim dostu olup insanı insan yapan temel unsurdur. Dünyanın en basit şeyi olan ve modern hayatın yönlendirici argümanlarının başında gelen televizyon programlarının doğal hali ile insanların önüne sunulması ve bu programları izleyip izlememe konusunun insanlara bırakılması sizce de doğru bir yöntem değil midir? Çünkü televizyonun kumandası elimizde ve istediğimiz kanalı izlemekte özgürüz.

Benzer Yazılar

Araç çubuğuna atla