onrhklk@gmail.com

Okumak ya da Okumamak, İşte Bütün Mesele Bu

Yıllardır hep duymuşuzdur “boş vakitlerimde kitap okurum” cümlesini. Aslında düşündüğümüzde okuma eylemi ile ilgili bu yorum ne kadar da yanlış değil mi?

Okumak boş vakit aktivitesi midir? Ya da insanın kitap okuması yalnızca bir hobi midir?

Sanırım bu soruların cevabına herkes “tabii ki hayır” diyecektir. Kitap okumak bizim için şöyle önemli, böyle gerekli diyecek ama uygulamaya baktığımızda bu söylemlerin tam tersi bir durum ile karşı karşıyayız.

Ülkemizdeki kitap okuma oranı inanamayacağınız derecede düşük. Kitap okuma oranımız %0,1.

Evet, yanlış okumadınız yüzde SIFIR VİRGÜL BİR!

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86’ncı sırada, kitap harcamalarına zorunlu olarak öncelik veremeyen yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. TÜİK verilerine göre ise Türkiye’de kitap, ihtiyaç listesinin 235’inci sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar.

Evet, yine yanlış okumadınız ÇEYREK DOLAR!

Kitaba ulaşmanın artık çok kolay olduğu günümüzde bu veriler ülkemiz açısından durumun ne kadar kötü olduğunun açık göstergesi.

Bu konuda bizde şöyle bir sorun var. Biz okumayı sadece tavsiye ediyoruz. Soran herkese ve özellikle de kendi çocuklarımıza. Ama kendimize gelince bunu uygulamıyoruz. Çocuklarına bu konuda tavsiye veren anne babaların kaç tanesi acaba düzenli olarak kitap okuyor?

İnsan doğduğunda bilgisiz ve her bilgiye açık muhteşem bir beyin ile doğmaktadır. Genetik faktörlerin dışında diğer öğrendiklerimizin çoğu çevresel etkileşimler ve kişisel çabamıza bağlıdır. İşte insanoğlunun bu çabaları arasında kendisine yapabileceği en büyük iyilik okumaktır. Okumak sizi diğer insanlardan farklı kılar. Farklı düşünmenizi (Tabi önce düşünmenizi😊) sağlar, hislerinizi güçlendirir, bakış açınızı genişletir. İnsan okudukça gününü güzelleştirir. Ama bundan daha da önemlisi geleceğini doğru ve sağlam bir şekilde inşa eder. Kısacası bugününden çok yarınını kurtarır.

Okumanın bilimsel olarak da kanıtlanmış onlarca faydası vardır. Stresle baş etmenin en iyi yollarından biridir. Zeka ve hafızayı geliştirir. Kelime dağarcığınız, kendinizi ve dünyayı ifade edebilme yeteneğiniz, pratik düşünme beceriniz, genel kültürünüz sürekli artan bir şekilde gelişir. Hele bir de bir noktadan sonra doğru kitabı seçmek ile kendinize en üst derecede verim sağlarsınız. Çünkü okumak kadar doğru kitabı okumak da çok önemlidir. Herhangi bir şey okumak maalesef her zaman gerçekten okumak olmamaktadır. Kafka der ki: “Okuduğumuz kitap bir yumruk gibi bizi uyarmıyorsa ne işe yarar?”. Yine Francis Bacon ise: “Bazı kitapların tadına bakılmalıdır Diğerleri yutulmalıdır Ve çok azıda çiğnenip hazmedilmelidir” der. Sonuç olarak kitapların niteliği, bize uygunluğu ve zamanımızın değerinin önemini de atlamamız gerekmektedir.

Dünyada hiçbir lider, bilim adamı, düşünür, felsefeci kitaplardan uzak bir hayat geçirmemiştir. Hepsi de düşünsel temelini ve çalışmalarını onları olumlayan okumak eylemi üzerinden kurmuşlardır. Aristoteles hakkında bir makale çalışması yaparken karşıma çıkmıştı bu rivayet: Platon, öğrencisi Aristoteles’i “en iyi okuyucu” olarak tanımlarmış. Aristoteles geceleri okurken eline bir demir gülle alır ve altına da bir demir tepsi koyarmış. Eğer okurken uyuyakalırsa elindeki gülle altındaki demire düşer, ses çıkarır ve bunun üzerine Aristoteles uyanıp okumaya devam edermiş.

Yani kimse kolayca Aristoteles olmuyor. Sadece Platon’un öğrencisi olmak yetmiyor. Okumak Aristoteles’i Platon’un diğer tüm öğrencileri arasından günümüze ulaştırıyor.

Sözün özü, okumak hayat kurtarır. Aynı zamanda da bulaşıcıdır. Toplumda okuyan insan sayısı ne kadar artarsa, bulaştığı insan sayısı da o kadar artar.

Ne olur çevremizdeki insanlara kin, nefret, kavga, sevgisizlik, hastalık değil bu güzel eylemi bulaştıralım.

İnanın hem ülkemizin, hem dünyanın hem de tüm insanlığın kurtuluşu belki de dünyanın en güzel bulaşıcı hastalığı olan okumaya bağlı olacaktır😊

Okumak ya da okumamak, işte bütün mesele bu…

Benzer Yazılar

Araç çubuğuna atla