naftalindergisi@gmail.com

Başlangıçta Hiçbir Şey Yoktu

İyi dinleyin dostlarım tarih anlatıyor. Şöyle bir dönüp baktığınızda arkanıza tarihte derin izler bırakmış insanlar hemen göze çarpar. Önünüze döndüğünüzde ise sizin için pek bir umut olmadığını hissedersiniz. Peki nedir bizi bu insanlardan farklı yapan.

Zekâ, ihtiras, hırs, azim ve bir fırsat. Herkes sıfırdan başladı bu yola. Başlangıçta hiçbir şeyleri yoktu, yokluğu tattılar. Bu insanları farklı yapanda budur. Hiçbir şeyin ne olduğunu bilirler ve ondan korkmazlar. Bu da onlara kaybedecek bir şeylerinin olmadığını hatırlatır. 0’ın ne olduğunu bilmek gerekir.

Her şey sıfırdan başlar ve bir gün sıfıra geri döner. Risk almayı, cesareti bilen bu insanların fırsat ayağına gelir. Çünkü her şeye bir fırsat gözüyle bakarlar. Halinden memnun olan insanlar ise bir köşeye oturmuş ve yardım dileniyor haldedir.

0’ı bilmeyen insanlar içinse umut yoktur. Karınlarının tok olmasının verdiği keyifle yataklarına uzanırlar ve saniyeler içerisinde uyuyabilirler. Rahat uyumak kadar mutluluk veren başka bir şey yoktur onlar için. Ortalama bir maaş, iyi bir eş, akşama önlerine konular bir aş kadardır hayalleri. Bu düzeni bozmamak konusunda da pek mahirdirler. Kısacası bunlar toplum için birer asalaktır. Sıradan olmak onlar için sıradandır.

En büyük korkum da budur dostlarım, sıradan olmak, rahat ve mutlu olmak ama bedenim tembelliğe, rahatlığa o kadar alışmış durumda ki beynim artık onu kontrol edemiyor ve bu da gün geçtikçe umutlarımın tükenmesine sebep oluyor. 0’ı görmekten korkuyorum ve sıradan bir hayat için gençliğimi paralıyorum.

Artık biliyorsunuz bu büyük sırrı, tarihteki yerinizi almak için her şeye 0’dan başlamak zorundasınız. Bu mütemadi aylaklığa bir son vermek zorundasınız…

 

Ali Çetin

cetinali580@gmail.com

Benzer Yazılar

Araç çubuğuna atla